Laserowy peeling węglowy wykonywany jest przy zastosowaniu wysokoenergetycznego lasera Nd:YAG. Procedura polega na naświetlaniu promieniem laserowym skóry twarzy lub dekoltu uprzednio pokrytej specjalną koloidalną zawiesiną węgla. Podczas zabiegu drobinki węgla wnikają w najdrobniejsze nierówności, zagłębienia oraz pory i absorbują energię światła laserowego. Połączenie efektów fotoablacji zewnętrznej warstwy naskórka wraz z jego niedoskonałościami oraz fototermolizy powodują oczyszczenie i zwężenie porów skóry, ujednolicenie kolorytu, stymulację produkcji kolagenu, zmniejszenie stanów zapalnych, stymulację komórek skóry do odbudowy oraz ustabilizowanie wydzielania sebum.
Efekty:
redukcja zaczerwienienia przy stanie zapalnym trądziku
zmniejszenie łojotoku i wspomagająco przy leczeniu trądziku
usunięcie zaskórników, pryszczy, krostek i grudek
zwężenie rozszerzonych porów
poprawa elastyczności skóry
wygładzenie drobnych zmarszczek
stymulacja regeneracji i odnowy skóry
ujednolicenie i rozjaśnienie kolorytu skóry
oczyszczenie powierzchni skóry i zatkanych porów
usunięcie przebarwień
Wskazania:
trądzik
zaskórniki
rozszerzone pory
ziemista lub szorstka cera
przebarwienia
pozbawiona elastyczności skóra na skutek fotostarzenia
skóra z oznakami starzenia
drobne zmarszczki
Przeciwwskazania:
ciąża
cukrzyca
choroby tkanki łącznej
choroba nowotworowa, radioterapia lub chemioterapia
stosowanie leków, kosmetyków i ziół światłouczulających, fototoksycznych
skóra wrażliwa na światło lasera
uszkodzenia skóry
świeża opalenizna
Zabieg jest bezbolesny. Po zabiegu skóra jest zaróżowiona, napięta, występuje delikatny obrzęk.
Kolejne zabiegi powinno się wykonywać co 2-4 tygodnie. Ilość zabiegów dobierana jest indywidualnie.
Fotoodmładzanie Eligth to przełomowe osiągnięcie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Jest to zabieg polegający na odmłodzeniu skóry przy pomocy światła i fal radiowych. Używane jest do tego celu światło (IPL) oraz fale radiowe (RF) o odpowiedniej długości fali, które wspólnie pobudzają komórki skóry właściwej do produkcji kolagenu. Jednocześnie dochodzi do skracania i przebudowywania włókien kolagenowych. Fotoodmładzanie składa się z serii 4-6 zabiegów, wykonywanych około raz w miesiącu. Dzięki nim zmienia się jakość skóry. Światło emitowane przez IPL usuwa niepożądane zmiany w skórze, które powstały na skutek działania upływu czasu, słońca i/lub chorób skóry. Energia pobudza skórę do odmłodzenia od środka, spłyca zmarszczki, likwiduje plamy posłoneczne, rumień, piegi, pajączki stają się mniej widoczne. Po wykonaniu serii zabiegów fotoodmładzania skóra staje się młodsza a znaczną poprawę widać już po pierwszym zabiegu.
Postępowanie przed zabiegiem fotoodmładzania ELIGHT
Przed pierwszym zabiegiem konieczna jest konsultacja kosmetologiczna
W dniu zabiegu nie należy nanosić kosmetyków na skórę poddaną procedurze
W przypadku skóry świeżo opalonej zabieg wykonuje się po 3 tygodniach
Nie stosować:
Leków światłouczulających, ziół (zabieg 2 tygodnie po odstawieniu)
Kosmetyków z retinolem, witaminą C, kremów opalających, peelingów (zabieg 2 tygodnie po odstawieniu)
Aspiryna (zabieg tydzień po odstawieniu)
Alkohol ( zabieg nie szybciej niż po 24 godzinach)
Postępowanie po zabiegu fotoodmładzania ELIGHT
Kolejny zabieg należy powtórzyć za ok. 3, 4 tygodnie
Bezpośrednio po zabiegu skórę pielęgnować kremem łagodzącym, nawilżającym np. Pantenol, Alantan, Bepanten, stosować kosmetyk ochronny z wysokim filtrem SPF min. 30
Nie wolno opalać się co najmniej 2 tygodnie po zabiegu
Nie podrażniać skóry (tonik na bazie alkoholu, spirytus, kosmetyki złuszczające), ok. 2 tygodnie
Każda skóra w sposób indywidualny reaguje na przeprowadzany zabieg. Może wystąpić rumień lub obrzęk okolic poddawanych naświetlaniu, a po kilku dniach skóra może się lekko złuszczać. Zarówno zaczerwienienie jak i opuchlizna ustępują po kilku godzinach i świadczą o prawidłowo przeprowadzonym zabiegu.
Leczenie trądziku i zmian potrądzikowych
Kuracja polega na naświetlaniu obszarów objętych trądzikiem. Wiązka świetlna wytwarzana przez lampę IPL i wzmocniona przez fale radiowe (RF) wnika w głąb skóry eliminując napotkane bakterie beztlenowe odpowiedzialne za powstawanie zmian zapalnych oraz wpływa na zmniejszenie wydajności i wielkości gruczołów łojowych.. Dzieje się tak dlatego, że bakterie powodujące trądzik produkują porfirynę, która jest chromofomem pochłaniającym energię świetlną. Tkanki zawierające poszczególne chromofory zostają uszkodzone w efekcie zjawiska foto-termolizy selektywnej czyli bez uszkadzania sąsiednich tkanek. Działanie IPL jest więc podobnie do antybiotyków stosowanych w przypadku trądziku z tą różnicą, że nie występują w tym przypadku żadne skutki uboczne (niepożądane działanie antybiotyków na wątrobę, żołądek itd.). Jest to więc zabieg całkowicie bezpieczny. Działa antyseptycznie, stabilizuje wydzielanie łoju, jednocześnie następuje aktywacja kolagenu, odblokowanie porów i wygładzenie skóry. Wyraźna poprawa obserwowana jest po serii zabiegów powtarzanych co 7 dni.
Przygotowanie do zabiegu:
Nie należy opalać się (zarówno na słońcu, jak i w solarium) oraz używać samoopalaczy przed planowanym zabiegiem. W przypadku mocnej opalenizny nawet do miesiąca przed planowanym zabiegiem. Opalona skóra absorbuje zbyt dużą ilość energii świetlnej.
W przypadku stosowania kremów z retinolem, witaminą C lub kwasami owocowymi, należy je odstawić na miesiąc przed planowanym zabiegiem.
Nie przyjmować leków i ziół fotouczulających tj. np. dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp oraz soków z beta karotenem na około miesiąc przed planowanym zabiegiem.
7 dni przed planowanym zabiegiem nie stosować peelingów, mikrodermabrazji.
Nie przyjmować antybiotyków na dwa tygodnie przed zabiegiem.
Nie powinno się także pić soków i przyjmować suplementów diety zawierających beta karoten, wit. A lub E (na tydzień przed zabiegiem.
Leki rozrzedzające krew np.: Aspiryna, Fervex, Gripex – należy zaprzestać stosowania do 7 dni przed zabiegiem, heparyna – 2 tygodnie przed zabiegiem.
Alkohol – nie zażywać do 48h przed zabiegiem.
Po zabiegu:
Przez około 4 tygodnie należy chronić skórę przed promieniami UV
Nie używać środków fotouczulających (dziurawiec, nagietek, bratek, niektóre leki, kosmetyki).
Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk, strupki, ciemnienie albo zasinienie skóry. Uzależnione jest to od ilości, wielkości i głębokości zmian. Tego typu zmiany są krótkotrwałe i w większości przypadków ustępują po kilku dniach, niekiedy mogą utrzymywać się do półtora tygodnia.
Wskazaniem do zabiegu są:
zaskórniki otwarte i zamknięte
grudki, krosty, stan zapalny
przebarwienia pozapalne
Przeciwwskazania:
ciąża, karmienie piersią
choroby skóry np. bielactwo, łuszczyca
opryszczka
nadwrażliwość skóry na światło
nowotwory skóry, cukrzyca, epilepsja
implanty wewnątrz ciała
leczenie retinoidami (należy odstawić 6 miesięcy przed zabiegiem)
stosowanie steroidów lub kosmetyków zawierających hormony w okresie ostatnich 3 miesięcy.
Zmiany w obrębie naczyń włosowatych są główną przyczyną powstawiania rumienia na naszej twarzy (policzki, nos, broda). Pod wpływem wielu czynników jak alkohol, stres ,mróz, promieniowanie UV nasze naczynka rozszerzają się i pozostawiją rumień, który z czasem może się utrwalić. Rumień pojawia się najczęściej u osób ze skóra wrażliwa i skłonną do alergii.
Laser IPL stanowi skuteczny środek w likwidacji zmian naczynkowych na twarzy i ciele. Szczególnie efektywny jest zabieg zastosowany w przypadku skór borykających się z problemem rumieniowym. Naświetlanie urządzeniem IPL zmian naczyniowo-zapalnych, z jakimi mamy do czynienia np. przy trądziku różowatym również powoduje ich znaczną redukcję. Dodatkowo użycie lasera Nd:Yag pogłębia efekt zabiegu.
Laser emituje wiązki światła, które jest absorbowane przez krwinki czerwone. Ciepło jakie jest wydzielane pod wpływem absorpcji powoduje zatykanie i obkurczanie się naczynek.
Zabieg powinien być wykonywany w seriach od 3-6 w odstępach około jednego miesiąca
IPL można stosować w ramach profilaktyki w przypadku skóry płytko unaczynionej, wrażliwej i skłonnej do powstawania rumienia. Jest on również stosowany w profilaktyce trądziku różowatego.
W postępowaniu z cerą naczyniową bardzo ważne jest :
systematyczne stosowanie zabiegów wzmacniających naczynka i zmniejszających rumień twarzy
stosowanie odpowiedniej pielęgnacji twarzy
stosowanie kremów z filtrem
unikanie ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe ( słońce i solarium)
dbanie o prawidłowe nawilżenie skóry
Zaburzenia barwnikowe, potocznie nazywane przebarwieniami, powstają na skutek nadmiernej produkcji melaniny w skórze lub nierównomiernego jej rozłożenia. Występują na twarzy, szyi, dekolcie, rękach i plecach w postaci brązowych plam. Zmiany te ulegają nasileniu pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne.
Impuls IPL+ RF wybiórczo pochłaniany jest przez melaninę (barwnik skóry), podgrzewa komórki zawierające barwnik, powodując ich zniszczenie. Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując IPL w leczeniu płytkich przebarwień:
piegów
plam soczewicowatych starczych
przebarwień pozapalnych
przebarwień polekowych
Po zabiegu zmiana ulega ściemnieniu, następnie złuszczeniu (ok. 2 tyg.) i zanikowi.
Ilość zabiegów powtarzanych co 3 tygodnie ustalana jest indywidualnie.
Przebarwienia mogą nawrócić, ze względu na to iż, zabieg nie eliminuje tendencji do hiperpigmentacji, a jedynie usuwa jej skutki. Niezwykle ważnym punktem terapii i zapobieganiu powstawaniu przebarwień jest profilaktyka oparta na unikaniu ekspozycji na promienie UV (stosowanie skutecznej ochrony).
Postępowanie po zabiegu usuwania przebarwień:
Zakaz opalania
W celu zabezpieczenia skóry przed promieniowaniem słonecznym, niezbędne jest stosowanie kosmetyków ochronnych SPF 50
Nie wolno używać kosmetyków, leków, ziół światłouczulajacych (dziurawiec, nagietek)
Nie podrażniać skóry bezpośrednio po zabiegu
Środki złuszczające najszybciej 3 tygodnie po zabiegu
Przeciwwskazania:
ciąża, karmienie piersią
przewlekłe choroby skóry, takie jak bielactwo, łuszczyca (aktywna faza w miejscu zabiegu), nadwrażliwość na światło
infekcyjne choroby skóry jak opryszczka, łuszczyca, liszaj płaski
rozrusznik serca
choroba nowotworowa
schorzenie takie jak cukrzyca (niewyrównana), epilepsja
opalenizna, samoopalacz
leki światłouczulające
zioła (dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp, herbatki ziołowe odchudzające/przeczyszczające – zażywane w formie kuracji)
leczenie retinoidami (zabieg można wykonać dopiero po 6 miesiącach od zakończenia leczenia)
nowotworowe i przednowotworowe zmiany barwnikowe i skórne
zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
skłonność do powstawania bliznowców (keloidów)
metalowe implanty
peeling (przestać używać na tydzień przed zabiegiem)
głęboki peeling chemiczny w ciągu ostatnich 3 miesięcy
przyjmowanie witaminy A (należy przestać używać 5 dni przed zabiegiem)
po ekstrakcji zęba
Jak należy przygotować się do zabiegu?
Nie można używać samoopalacza, korzystać z solarium czy naturalnego słońca
Nie można używać kremu z witaminą A
Nie można pić ziół w formie kuracji (dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp, herbatki ziołowe odchudzające/przeczyszczające)
Nie można robić peelingu tydzień przed zabiegiem
48 godzin przed zabiegiem nie powinno się spożywać alkoholu
Przeciwwskazania:
Ciąża
Skóra opalona
Nowotwór
Zioła (dziurawiec, nagietek, herbaty ziołowe, odchudzające)
Tetracykliny, witamina A
Cukrzyca
Zażywanie antykoagulantów
Przewlekłe choroby skóry, takie jak bielactwo, łuszczyca (aktywna faza w miejscu zabiegu)
Nadwrażliwość na światło
Infekcyjne choroby skóry jak opryszczka, liszaj płaski
Rozrusznik serca
Metalowe implanty w obszarze zabiegowym
Głęboki peeling chemiczny w ciągu ostatnich 3 miesięcy
Po zabiegu:
Zakaz opalania
Ochrona przed słońcem ( stosowanie kosmetyków ochronnych z filtrem SPF50 przez minimum 1 miesiąc)
Sauna, ćwiczenia fizyczne ( unikać czynników rozszerzających naczynia krwionośne przez tydzień)
Nie stosować kosmetyków podrażniających skórę na bazie alkoholu, peelingów
Zasada działania lasera opiera się na wybiórczym pochłanianiu energii fali laserowej przez hemoglobinę zawartą w naczynkach. Proces pochłaniania energii powoduje koagulację (ścięcie) krwi i zniszczenie naczynka widoczne w trakcie zabiegu jako zbielenie – zniknięcie widocznego dotychczas defektu.
Z uwagi na fakt że proces ten przebiega ze wzrostem temperatury w obrębie naczynka i tkanki bezpośrednio go otaczającej – po kilku minutach powstaje zaczerwienienie i delikatny obrzęk w miejscu gdzie znajdowała się leczona zmiana. Skoagulowane laserem naczynko ulega zwłóknieniu i absorpcji w różnym czasie – od 2 nawet do 6 tygodni. W tym okresie może być widoczne jako ciemniejszy ślad – barwnik krwi jest rozkładany i absorbowany. Aby zamknąć wszystkie popękane naczynia krwionośne z reguły potrzeba około 2 – 3 zabiegów. Ilość zabiegów uzależniona jest od ilości, średnicy i koloru naczyń oraz głębokości ich położenia i jest sprawą indywidualną.
W trakcie zabiegu zamykania naczynek
W momencie strzału lasera pacjent może odczuwać: pieczenie, kłucie, szczypanie ( utrzymujące się czasem nawet do kilku godzin po zabiegu)
Jako bezpośredni efekt może wystąpić rumień i obrzęk
Świąd bezpośrednio po zabiegu, zwiększenie wrażliwości skóry ( należy unikać sytuacji narażających skórę na urazy)
Makijaż: w przypadku uszkodzenia skóry nie należy nakładać makijażu przez 4 – 5 dni
Po zabiegu zamykania naczynek:
Zakaz opalania
Ochrona przed słońcem ( stosowanie kosmetyków ochronnych z filtrem SPF50 przez minimum 1 miesiąc)
Sauna, ćwiczenia fizyczne ( unikać czynników rozszerzających naczynia krwionośne przez tydzień)
Nie stosować kosmetyków podrażniających skórę na bazie alkoholu, peelingów
Przeciwwskazania:
Ciąża
Skóra opalona
Nowotwór
Tetracykliny, witamina A
Cukrzyca
Zażywanie antykoagulantów
Przewlekłe choroby skóry, takie jak bielactwo, łuszczyca (aktywna faza w miejscu zabiegu)
nadwrażliwość na światło
Infekcyjne choroby skóry jak opryszczka, liszaj płaski
Głęboki peeling chemiczny w ciągu ostatnich 3 miesięcy
Usuwanie tatuażu to bezpieczny sposób na pozbycie się niechcianych barwników umieszczonych pod skórą. Zabieg powinien być jednak przeprowadzany wyłącznie przez profesjonalistę przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny. Usuwanie tatuażu to rzecz, do której trzeba podchodzić z rozwagą i ściśle stosować się do zaleceń. Dzięki temu usuwanie tatuażu może całkowicie lub częściowo wyeliminować barwnik z organizmu.
Podczas zabiegu wykorzystywany jest profesjonalny laser neodymowo-yagowy, dzięki któremu usuwanie tatuażu przebiega naprawdę szybko – już po kilku zabiegach możemy całkowicie pozbyć się niechcianego wzoru. Praktycznie nie istnieje możliwość wystąpienia infekcji, a użycie lasera jest bezpieczne dla zdrowia. Usuwanie tatuażu jest też zabiegiem przebiegającym w komfortowych warunkach – aby uniknąć bólu, pacjenci mogą być poddani znieczuleniu miejscowemu. Po usunięciu tatuażu pamiętajmy o przestrzeganiu zaleceń pozabiegowych.
Energia wiązki laserowej powoduje, że cząstki chromoforu docelowego, jakim są cząsteczki tuszu, eksplodują, rozpadając się na jeszcze mniejsze drobiny, usuwane następnie przez makrofagi skóry.
Za pomocą lasera Nd:Yag wykonujemy usuwanie tatuaży dekoracyjnych, kosmetycznych i pourazowych, wykonanych zarówno przez profesjonalistów, jak i przez amatorów.
Nie wszystkie kolory barwnika są możliwe do usunięcia. Tatuaże w kolorze ciemnoniebieskim i czarnym lepiej reagują na leczenie, barwniki w kolorze żółtym, czerwonym i zielonym mogą wymagać większej ilości zabiegów.
Pomiędzy zabiegami powinna być minimum 6 tygodniowa przerwa, podczas której rozbite drobinki barwnika są wchłaniane przez organizm, co uwidacznia się stopniowym rozjaśnianiem tatuażu.
Liczba zabiegów zależy od: koloru lub ilości występujących kolorów tatuażu, wielkości, gęstości „upakowania” barwnika, typu barwnika, głębokości tatuażu, koloru skóry, indywidualnej reakcji na laser (rola układu immunologicznego).
Po zastosowaniu lasera:
pojawia się obrzęk i zaczerwienienie poddawanej zabiegowi skóry, które ustępują zazwyczaj po kilku lub kilkunastu godzinach
możliwe pęcherze i strupki
po zabiegu pojawiają się delikatne powierzchowne, szybko gojące się uszkodzenia naskórka. Po kilku dniach powstałe strupki odpadają odkrywając zaczerwieniony naskórek
zwiększenie wrażliwości skóry
Zalecenia pozabiegowe:
absolutnie zabronione jest zdrapywanie strupków powstałych po zabiegu
skórę smarować preparatami przyspieszającymi gojenie, natłuszczającymi ( pantenol, linomag, tribiotic)
przez okres gdy skóra jest bardziej wrażliwa unikać kąpieli danego miejsca
unikać opalania i chronić przed słońcem miejsce poddawane zabiegowi przez okres około miesiąca w zależności od wrażliwości skóry, objawów po zabiegu.
unikać ćwiczeń fizycznych, masaży, długiego moczenia miejsca po zabiegu przez okres od kilku do kilkunastu dni w zależności od wrażliwości skóry, objawów po zabiegu i innych
wskazane jest, aby do czasu zniknięcia obrzęku po zabiegu nie korzystać z sauny lub basenu publicznego.
odsłonięte obszary należy zabezpieczać kremem z wysokim filtrem
UWAGA !
nie w każdym przypadku możliwe jest całkowite usunięcie barwnika
jeżeli zastosowano barwniki metaliczne możliwa jest zmiana koloru tatuażu (gł. makijaż permanentny)
przy dużych i bardzo ciemnych tatuażach lub u osób o ciemniejszych fototypach skóry możliwe są późniejsze odbarwienia i przebarwienia na tym obszarze, zmiany tekstury skóry, które cofają się w ciągu 1-3 lat
w przypadkach rozdrapywania strupków możliwe są infekcje bakteryjne
możliwość uaktywnienie się na naświetlanym obszarze wirusa opryszczki u nosicieli tego wirusa
na naświetlanym obszarze mogą wystąpić zasinienia skóry, zanikające w ciągu 5 do 15 dni.
Przeciwwskazania:
ciąża
cukrzyca
zaburzenia krzepnięcia krwi
opalona skóra
zmiany skórne w obszarze tatuażu
stosowanie antydepresantów i innych leków, ziół zawierających składniki światło uczulające
skłonność do powstawania blizn i keloidów
choroby tkanki łącznej (twardzina, toczeń rumieniowaty układowy, zespół Sjögrena, mieszana choroba tkanki łącznej, reumatoidalne zapalenie stawów)
terapia doustną izotretinoiną i okres do 3 miesięcy od zakończenia terapii (Roacuttane, Curacne, Aknenormin itp.)
ciemne fototypy skóry
skłonność do infekcji